Nawigacja: Zabiegi Laser-frakcyjny-co2

Laser frakcyjny CO2, leczenie blizn i rozstępów

Technologia frakcyjna (z ang.frakctional –częściowy) polega na tym, że laserem naświetla się część powierzchni skóry w taki sposób, że laser dziurkuje ją bardzo gęsto, wykonując kilkaset mikrodziurek na 1 cm. Skóra pomiędzy nimi pozostaje nienaruszona. Podczas zabiegu naświetla się tylko do 20 procent powierzchni skóry. Jest  to zabieg dość bolesny i aby zmniejszyć nieprzyjemne odczucia, należy nałożyć godzinę przed zabiegiem krem znieczulający.

Wskazania

  • starzenie się skóry , zmarszczki, utrata jędrności
  • blizny głównie potrądzikowe
  • przebarwienia
  • rozszerzone pory
  • rozstępy

Ilość zabiegów

Zwykle 3-5 w odstępach 4-6 tygodni.

Efekty

  • natychmiastowe -już kilka dni po zabiegu naskórek ulega złuszczeniu,dzięki czemu skóra jest odświeżona, rozjaśniona i bardziej napięta
  • odległe są wynikiem tworzenia się nowego kolagenu, przez co skóra jest gładsza, blizny płytsze. Proces związany z powstawaniem nowego kolagenu trwa nawet do 6 miesięcy po zabiegu.

Czas trwania zabiegu

Czas zabiegu zależy od wielkości naświetlanej powierzchni, która jest poddana leczeniu, na przykład: cała twarz to ok. 30 min,  szyja 10 min. Po zabiegu przez około 1 godzinę trzeba chłodzić skórę zimnymi okładami. Zaraz po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i bardzo gorąca. Uczucie ciepła i zaczerwienienie stopniowo ustępują w następnych dniach. Zwykle przez kilka dni utrzymuje się obrzęk. Już w trzecim  dniu po zabiegu skóra robi się sucha, napięta, ściągnięta, może być lekko brązowai zaczyna się łuszczyć. Zwykle po 4-6 dniach jest już całkowicie wygojona.

Zalecenia po zabiegu

Przynajmniej 12 tygodni po zabiegu należy skutecznie chronić skórę przed słońcem , stosować kremy o maksymalnej ochronne SPF 50+ nawet co kilka godzin.

Przeciwwskazania

  • ciąża
  • stosowanie izotretynoiny (lek wykorzystywany w leczeniu trądziku) w ciągu ostatnich 6 miesiącach oraz innych leków światłouczulających
  • skłonność do tworzenia bliznowców

Rozstępy

Są najogólniej mówiąc bliznami. Powstają w miejscu gdzie naskórek i skóra właściwa stają się cieńsze a włókna sprężyste zanikają. Dzieje się tak w chwili, gdy skóra ulega gwałtownemu rozciągnięciu. Najczęściej występują na brzuchu i jego okolicach, piersiach, bocznych powierzchniach ud i pośladków.

Przyczyny powstawania

  • fizjologiczne –powstają w okresie dojrzewania( na udach, ramionach, plecach), w ciąży ( na brzuchu- długie, liczne i szerokie  1-2 cm.)
  • hormonalne – pojawiają się z powodu zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza wtedy gdy związane są z nadczynnością kory nadnerczy np.w chorobie Cushinga
  • polekowe – występują na skutek długotrwałego leczenie kortykosterydami, zarówno ogólnie jak i miejscowo ( np.silne maści sterydowe długotrwale stosowane)
  • dietetyczne – z powodu otyłości
  • zawodowe – widoczne u osób biorących sterydy w celu szybkiego przyrostu masy mięśniowej
  • genetyczne i osobnicze – wpływ czynników wrodzonych

Rodzaje rozstępów

  • sinoczerwone – świeże,występują w początkowej fazie, pręgi mają żywy kolor, różną długość i szerokość
  • białe – starsze uformowane na stałe. Pręgi są lśniące i wiotkie, marszczące się jak bibuła, przy dotyku wyczuwa się ubytek skóry właściwej i nierówne podłoże tkanki tłuszczowej

Leczenie i profilaktyka

Laser frakcyjny – wygładza powierzchnię rozstępów poprzez stymulację skóry do produkcji włókien kolagenowych w zmienionym obszarze .

Należy wykonać średnio od 3- 4 zabiegów z częstotliwością 1 miesiąca, następnie po pół roku przerwy powtarza się cykl zabiegów, a następnie po roku i po 2 latach od pierwszego zabiegu.

Najlepsze efekty leczenia tą metoda uzyskuje się w przypadku rozstępów czerwonych(świeżych), nieco gorsze w przypadku rozstępów białych, ale i tu można uzyskać sporą poprawę.

Aquabrazja i peelingi chemiczne – działanie poprzez złuszczanie naskórka i stymulację skóry do odbudowy i regeneracji. Ilość zabiegów przeprowadza się od kilku do kilkunastu –w zależności od użytej substancji lub głębokości złuszczania(aquabrazja) – a efekty leczenia widoczne, ale słabsze niż w przypadku metody laserowej.

Mezoterapia – ostrzykiwanie rozstępów i skóry wokół nich preparatami mającymi właściwości regenerującymi tkankę łączną. Do takich substancji należy m.in; krzemionka organiczna, która poprawia krążenie, zwalcza wolne rodniki. pobudza fibroblasty do podziałów dzięki czemu następuje regeneracja naskórka i skóry właściwej.

Ilość zabiegów: od kilku do kilkudziesięciu, ale pozytywne i zauważalne efekty uzyskuje się już po pierwszych 2,3 zabiegach.

Działania niepożądane – krwiaki po licznych iniekcjach (obecność krwiaków, również działa regenerująco na skórę, a więc nie należy się ich bać). Ważne aby skóry nie opalać po zabiegach, gdyż może dojść do powstania przebarwień.

Najważniejsza profilaktyka

Aby nie dopuścić do powstawania rozstępów na przykład  podczas ciąży lub intensywnego wzrostu, warto używać dostępnych w aptekach kosmetyków uelastyczniających skórę.

Zobacz również:

W gabinecie można zakupić kartę podarunkową na dowolnie wybrany zabieg lub kosmetyk.

Nie możesz czegoś znaleźć? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Pomożemy Ci z Twoim problemem