Nawigacja: Zabiegi
Leczenie nadmiernej potliwości skóry
Wzmożona potliwość skóry może dotyczyć całego ciała, jak to bywa w chorobach przebiegających z gorączką, schorzeniach ogólnoustrojowych takich jak :choroby tarczycy, cukrzycy, po zmęczeniu fizycznym lub po stosowaniu niektórych leków. Może być miejscowa, ograniczona tylko do niektórych okolic ciała i najczęściej dotyczy powierzchni dłoniowej ręki i podeszwowej stopy, okolicy pachowej i twarzy.
Przyczyny
Przyczyna tego zjawiska nie jest do końca poznana, wiadomo, że obecne w skórze gruczoły potowe – tzw. ekrynowe odpowiedzialne za termoregulację są bardziej aktywne niż u osób zdrowych i jest to związane z zaburzeniami funkcji układu nerwowego autonomicznego, a nie budową samych gruczołów potowych.
Problem nadmiernej potliwość dotyczy przeważnie ludzi młodych i cierpi z tego powodu ok.1% populacji. W większości przypadków, bo aż w 80 % występuje w okolicy dłoniowej i stopowej, rzadziej pachowej.
W ponad połowie przypadków stwierdza się rodzinną skłonność do występowania tej dolegliwości, co może wskazywać na udział czynników genetycznych.
Co wyzwala nadmierną potliwość
- ćwiczenia fizyczne
- ciepło lub zimno
- alkohol, kawa lub herbata, palenie papierosów, gorące lub pikantne potrawy
- stres, lęk lub silne emocje
- niektóre pory dnia
Dolegliwość jest bardzo uciążliwa, nieprzyjemna i krępująca. Towarzyszy jej często nerwica lękowo-depresyjna oraz natręctwa ruchowe. Nadmierna potliwość na dłoni i podeszwach może prowadzić do maceracji skóry, zmian troficznych i wtórnych zakażeń.
Należy jednak podkreślić, że nie jest prawdą iż nadmierna potliwość wiąże się z przykrym zapachem ciała. Zapach kojarzony przez niektórych z tą dolegliwością w rzeczywistości jest zapachem bakterii kolonizujących miejsca w których długo utrzymuje się pot.
Kilka metod radzenia sobie z nadmierną potliwością:
- nosić przewiewne ubrania
- należy wietrzyć miejsca pracy
- unikać potraw i napojów które wyzwalają pocenie się
- należy zredukować stres, napięcie i lęk
Leczenie
- różne leki doustne i działające miejscowo są mało efektywne
- w trudnych przypadkach endoskopowa sympatektomia piersiowa-wyniki w tej metodzie okazały się bardzo dobre w pierwszym okresie, jednak po pewnym czasie obserwowano liczne objawy niepożądane i bardzo często bo aż w 70% przypadków po pewnym czasie od wykonania zabiegu następowała wyrównawcza, nadmierna potliwość
- toksyna botulinowa stosowana od kilkunastu lat daje dobre i bardzo dobre wyniki .Poraża ona cholinergiczne zakończenia włókien nerwowych powodując chemiczną denerwację gruczołów ekrynowych i blokuje wydzielanie potu. Zahamowanie wydzielania potu widać już po kilku dniach i utrzymuje się średnio ok. 6 miesięcy.
Nie obserwowano żadnych znaczących objawów niepożądanych, poza miejscowym bólem i obrzmieniem. W ocenie efektów leczenia można posługiwać się próbą Minora (z jodyną i skrobią).
Zobacz również:
W gabinecie można zakupić kartę podarunkową na dowolnie wybrany zabieg lub kosmetyk.
Nie możesz czegoś znaleźć? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki.
Pomożemy Ci z Twoim problemem