Supergwiazdy kosmetyczne – świadomie kupuj efektywne kosmetyki.

Analizując skład interesującego nas kosmetyku, warto zwrócić uwagę na obecność kilku substancji, które mają udowodnione, poparte wieloma badaniami działanie. Lista tych składników jest krótka, zawiera tylko 5 pozycji, warto więc sobie ją przyswoić, aby życie stało się prostsze i bardziej przewidywalne.

  1. RETINOL ( witamina A)

To jedna z ulubionych substancji wszystkich dermatologów, ponieważ jest uniwersalnym lekiem niemal na wszystko. W formie skoncentrowanej jako tretynoina często przepisywana pacjentom z trądzikiem. Produkty z retinolem wzmacniają cienką skórę, zwiększają produkcję kolagenu, niwelują zarówno drobne, jak i głębsze zmarszczki, a także poprzez hamowanie wydzielania sebum ograniczają powstawanie zmian trądzikowych. Retinol sprawia, że stare, rozleniwione komórki skóry odzyskują kondycję z czasów swojej młodości. Kierując się wyborem kosmetyku i analizując jego skład, należy zwrócić uwagę na obecność palmitynianu retinylu i retinalu. Stosując retinol, zawsze należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem.

2. WITAMINA C (kwas asorbinowy)

Aplikowana zewnętrznie w postaci serum lub kremu działa zarówno na naskórek, jak i na skórę właściwą. Wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia, zwiększa produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się gładka i promienna. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych, przez co są mniej krucha i bardziej oporne na niekorzystne działanie zmian temperatury. Witamina C reguluje także pracę gruczołów łojowych, dlatego dobrze sprawdza się w skórze trądzikowej. Jako silny antyutleniacz neutralizuje krążące w powietrzu zanieczyszczenia i wzmacnia działanie filtrów przeciwsłonecznych, dlatego powinna być nakładana na skórę codziennie rano przez cały rok. Wbrew powszechnie panującym opiniom, może, a nawet powinna być stosowana również latem, ponieważ wzmacnia działanie filtrów ochronnych. Jednak nie należy zapominać o nałożeniu na nią kremu z filtrem, który chroni ją przed utlenieniem poprzez promieniowanie UV. To nie witamina C odpowiada za powstawanie przebarwień latem, a brak osłony przeciwsłonecznej.

3. KWAS GLIKOLOWY  (Glycolic acid)

Należy do najbardziej popularnych kwasów owocowych z rodziny alfa-hydroksykwasów (AHA) i jest jednym z najczęściej spotykanych w kosmetykach wykorzystywanych do codziennej pielęgnacji, jak i do pielęgnacji gabinetowej. Swą olbrzymią popularność zawdzięcza wielu możliwościom działania w zależności od zastosowanego stężenia. I tak w niższych stężeniach, występuje w kosmetykach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, szorstkiej wykorzystując głównie jego działanie nawilżające. Oprócz tego stężenia niskie, do 15% ze względu na swe działanie złuszczające sprawdzają się w pielęgnacji cery trądzikowej, zmniejszając tendencje do tworzenia zaskórników i stanów zapalnych i blizn. W wyższych stężeniach służy do wykonywania pilingów chemicznych, które dzięki mechanizmom pobudzającym i stymulującym na skórę właściwą ma działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające, a także świetnie sprawdza się w leczeniu rozstępów.

4. KWAS HIALURONOWY

To powstający wewnątrz organizmu związek, który potrafi związać tysiąckrotny odpowiednik swojej wagi wodzie. Jego zawartość w tkankach decyduje więc o nawilżeniu i prawidłowym napięciu skóry. Jest silnym antyutleniaczem i są dowody na to, że jego obecność hamuje rozwój nowotworu.

W liście sładników w kosmetykach widnieje jako sodium hyaluronate ( wchodzi w głąb skóry) oraz sodium hyaluronate crosspolymer, który działa na powierzchni skóry dając cudowny efekt wypełnienia i wygładzenia.

5. KWAS AZELAINOWY (Azelaic acid)

To najbardziej uniwersalny z kwasów owocowych, ponieważ nie ma problemu dermatologicznego, aby sobie z nim nie poradził. Ma silne działanie przeciwbakteryjne w stosunku do propionibacterium acnes, który jest odpowiedzialny za powstawanie trądziku młodzieńczego, hamuje enzym tyrozynazę, której wzmożona aktywność wiąże się z powstawaniem szpecących plam na skórze. Dzięki tym właściwościom krem z kwasem azelainowym znalazł się na pierwszej linii frontu w walce z trądzikiem młodzieńczym oraz jego następstwami, czyli przebarwieniami pozapalnymi. Należy do tych nielicznych związków, które mają udowodnione działaniu hamujące rozwój rumienia, dlatego wykorzystuje się go w leczeniu trądziku różowatego. Ma lekką konsystencję, występuje w postaci kremu i żelu do codziennej pielęgnacji, najczęściej w dwóch stężeniach 15% i 20%. Stężenia niższe są dedykowane skórom naczyniowym, natomiast wyższe sprawdzają się w leczeniu trądziku młodzieńczego i redukcji przebarwień.

Dla wzmocnienia efektu zaleca się przeprowadzić peeling złuszczający na bazie kwasu azelainowego w odstępach kilkunastu dni, w ilości 4-6.

Kwas azelainowy można stosować przez cały rok, ponieważ nie ma działania fotouwrażliwiającego.

Autorka Bloga

Dermatolog Anna Bułat

Lek.med. Anna Bułat

Dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej, kosmetolog lekarski z 20 letnim doświadczeniem. Dowiedź się więcej